Skip to content

12-14 Stockman StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1892

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
May 22, 2001

Property Information

Block8
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage1,956
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,500
41%
Improvement Value:$316,500
59%
Total Assessment$538,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,321+1.9%
2024$9,150+5.6%
2023$8,664+1.6%
2022$8,525+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft1,956DeedBook 5807, Page 420

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 4865, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1892