Skip to content

26 Pine StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2016

Property Information

Block37
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0011

Building Details

Building Class17
Description2SF/1353/1920
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,390
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
50%
Improvement Value:$251,400
50%
Total Assessment$506,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,520+1.9%
2024$12,290+5.6%
2023$11,638+1.6%
2022$11,451+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5218, Page 452

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 4967, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1920