Skip to content

17 Cross StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1886

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 11, 1991

Property Information

Block29
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0021

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,819
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,100
47%
Improvement Value:$266,700
53%
Total Assessment$505,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,897+1.9%
2024$9,716+5.6%
2023$9,200+1.6%
2022$9,052+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,819DeedBook 5184, Page 214

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4968, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1886