Skip to content

935 Barlow AveWoodbury, NJ 08096

Built 1925

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Aug 6, 2007

Property Information

Block142
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
35%
Improvement Value:$91,100
65%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,019+3.3%
2024$4,858+2.2%
2023$4,754+1.2%
2022$4,700+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 4425, Page 255

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook 4106, Page 140

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 3715, Page 239

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2205, Page 169

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 2150, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1925