Skip to content

931 New Jersey AveWoodbury, NJ 08096

Built 1970

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Nov 24, 1999

Property Information

Block101
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,040
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,100
27%
Improvement Value:$109,600
73%
Total Assessment$150,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,403+3.3%
2024$5,229+2.2%
2023$5,118+1.2%
2022$5,059+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3061, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1970