Skip to content

733 Vermont AveWoodbury, NJ 08096

Built 1980

Last Sale Price
$55,500
Last Sale Date
Feb 26, 1982

Property Information

Block108
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
16%
Improvement Value:$198,600
84%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+3.3%
2024$8,238+2.2%
2023$8,062+1.2%
2022$7,970+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$55,500
DeedBook 1445, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1980