Skip to content

405 Highland AveWoodbury, NJ 08096

Built 2009

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 1, 2009

Property Information

Block108
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,439
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
12%
Improvement Value:$227,500
88%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,267+3.3%
2024$8,970+2.2%
2023$8,779+1.2%
2022$8,678+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4792, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4478, Page 28

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4406, Page 217

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2400, Page 130