Skip to content

1042 Almonesson RdWestville, NJ 08093

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block11
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
DescriptionSHED ONLY
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
98%
Improvement Value:$900
2%
Total Assessment$45,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,628+3.3%
2024$1,575+2.2%
2023$1,542+1.2%
2022$1,524+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 2829, Page 348