Skip to content

190 Cobblestone LnWestville, NJ 08093

Built 1952

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block11
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,950
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
22%
Improvement Value:$153,100
78%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,034+3.3%
2024$6,808+2.2%
2023$6,663+1.2%
2022$6,586+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,950DeedBook 6334, Page 94Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4890, Page 188

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 2991, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1952