Skip to content

760 Logan AveWoodbury, NJ 08096

Built 1990

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Apr 19, 2010

Property Information

Block142
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,158
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
23%
Improvement Value:$115,900
77%
Total Assessment$150,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,406+3.3%
2024$5,233+2.2%
2023$5,121+1.2%
2022$5,062+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 4781, Page 129

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4214, Page 12

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 2089, Page 235

Property Sale

Sale
$25,900
DeedBook 2044, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$21,100
DeedBook 1829, Page 213