Skip to content

810 Barlow AveWoodbury, NJ 08096

Built 1958

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block144
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,091
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
58%
Improvement Value:$50,200
42%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,263+3.3%
2024$4,126+2.2%
2023$4,038+1.2%
2022$3,991+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4973, Page 173

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 4891, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1958