Skip to content

522 Morgan AveWoodbury, NJ 08096

Built 1953

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block475
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,085
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
30%
Improvement Value:$77,700
70%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,990+3.3%
2024$3,862+2.2%
2023$3,780+1.2%
2022$3,736+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,085DeedBook 5897, Page 96Recorded6/28/2018

Property Built

Built

Year Built: 1953