Skip to content

1108 Evelyn DrWoodbury, NJ 08096

Built 1973

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 23, 2022

Property Information

Block160
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
23%
Improvement Value:$143,400
77%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,668+3.3%
2024$6,454+2.2%
2023$6,317+1.2%
2022$6,244+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4787, Page 134

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 3228, Page 229

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1555, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1973