Skip to content

228 Burke AveWoodbury, NJ 08096

Built 1998

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Jul 28, 2006

Property Information

Block164
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,999
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
17%
Improvement Value:$262,100
83%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,325+3.3%
2024$10,962+2.2%
2023$10,728+1.2%
2022$10,605+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 4256, Page 37

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 3599, Page 190

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3165, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 2798, Page 276

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 2455, Page 284