Skip to content

61 Burke AveWoodbury, NJ 08096

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2009

Property Information

Block177
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
24%
Improvement Value:$114,400
76%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,395+3.3%
2024$5,222+2.2%
2023$5,111+1.2%
2022$5,052+7.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$166,500
DeedBook 4244, Page 323

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 3831, Page 21

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2879, Page 306

Property Sale

Sale
$7,100
DeedBook 1461, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1955