Skip to content

46 Lewis AveWoodbury, NJ 08096

Built 1951

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block184
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,469
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,700
25%
Improvement Value:$145,100
75%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,948+3.3%
2024$6,725+4.1%
2023$6,463+1.2%
2022$6,388+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,469DeedBook 6465, Page 70Recorded4/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1951