Skip to content

123 Caulfield AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$36,500
Last Sale Date
Nov 18, 1977

Property Information

Block186
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,207
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
28%
Improvement Value:$124,600
72%
Total Assessment$173,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,966+3.5%
2024$5,767+2.3%
2023$5,639-3.1%
2022$5,821+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 1341, Page 1038

Property Built

Built

Year Built: 1950