Skip to content

272 Evelyn DrWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 1, 2013

Property Information

Block190
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
24%
Improvement Value:$162,000
76%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,679+3.3%
2024$7,433+2.2%
2023$7,274+1.2%
2022$7,191+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 5132, Page 253Recorded11/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960