Skip to content

244 Evelyn DrWoodbury, NJ 08096

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block190
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
31%
Improvement Value:$121,400
69%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,345+3.3%
2024$6,142+2.2%
2023$6,011+1.2%
2022$5,942+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 5816, Page 293Recorded2/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1962