Skip to content

1048 Byrd DrWoodbury, NJ 08096

Built 1935

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jul 15, 2002

Property Information

Block191
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage748
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
37%
Improvement Value:$77,000
63%
Total Assessment$121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,363+3.3%
2024$4,223+2.2%
2023$4,133+1.2%
2022$4,085+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 3449, Page 174

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 2787, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1935