Skip to content

1069 Lindberg DrWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 6, 2016

Property Information

Block195
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
22%
Improvement Value:$155,700
78%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,184+3.3%
2024$6,954+2.2%
2023$6,806+1.2%
2022$6,727+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 5469, Page 233Recorded5/18/2016

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 2408, Page 334

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 2156, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1989