Skip to content

1573 Delsea DrWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
Nov 4, 2025

Property Information

Block195
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,800
22%
Improvement Value:$125,500
78%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,783+3.3%
2024$5,597+2.2%
2023$5,478+1.2%
2022$5,415+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$341,000
Sq Ft1,544DeedBook 7270, Page 14Recorded11/21/2025

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 5190, Page 333Recorded5/19/2014

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 4787, Page 139

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 2351, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1940