Skip to content

1 Kraemer CtWoodbury, NJ 08096

Built 2020

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block199
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.9

Building Details

Building Class---
DescriptionBALLINGER
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage2,088
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,100
29%
Improvement Value:$232,300
71%
Total Assessment$327,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,737+3.3%
2024$11,361+9.2%
2023$10,402+46.7%
2022$7,090+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,088DeedBook 6432, Page 247Recorded3/4/2021

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6297, Page 147Recorded6/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020