Skip to content

13 Kraemer CtWoodbury, NJ 08096

Built 2021

Last Sale Price
$487,402
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block199
Lot44
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.9

Building Details

Building Class---
DescriptionHUDSON
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage2,778
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,100
25%
Improvement Value:$291,300
75%
Total Assessment$386,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,852+3.3%
2024$13,408+2.2%
2023$13,122+0.0%
2022$13,122
Property History

Property Sale

Sale
$487,402
Sq Ft2,778DeedBook 6470, Page 77Recorded5/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6392, Page 330Recorded12/28/2020

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5872, Page 236