Skip to content

48 Jones AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Apr 29, 2015

Property Information

Block204
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.6

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
24%
Improvement Value:$138,800
76%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,546+3.3%
2024$6,336+2.2%
2023$6,201+1.2%
2022$6,130+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$201,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 5314, Page 65Recorded5/4/2015

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2072, Page 165

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 1546, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1960