Skip to content

1649 Ethel AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block205
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.6

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,402
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
27%
Improvement Value:$123,400
73%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,059+5.7%
2024$5,732+2.2%
2023$5,610+1.2%
2022$5,546+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,402DeedBook 6314, Page 30Recorded7/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950