Skip to content

1768 Almonesson RdWoodbury, NJ 08096

Built 1958

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 9, 2011

Property Information

Block205
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.6

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
24%
Improvement Value:$148,800
76%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,041+3.3%
2024$6,815+2.2%
2023$6,670+1.2%
2022$6,593+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4929, Page 256

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3133, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1958