Skip to content

1629 Small AveWoodbury, NJ 08096

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2010

Property Information

Block205
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.6

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
30%
Improvement Value:$100,500
70%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,869+3.5%
2024$4,705+2.3%
2023$4,599+1.2%
2022$4,544+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1431, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1962