Skip to content

1881 Pasadena AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block279
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SCB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
23%
Improvement Value:$113,400
77%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,291+3.3%
2024$5,122+2.2%
2023$5,012+1.2%
2022$4,955+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 4627, Page 300

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 3629, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1960