Skip to content

398 Tarpy DrWoodbury, NJ 08096

Built 2011

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block233
Lot147
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
18%
Improvement Value:$224,000
82%
Total Assessment$272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,769+5.4%
2024$9,272+2.2%
2023$9,074+1.2%
2022$8,970+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft1,760DeedBook 6799, Page 188Recorded1/9/2023

Property Sale

Sale
$260,999

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 5449, Page 143Recorded4/5/2016

Property Sale

Sale
$286,176
DeedBook 4891, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 4045, Page 335