Skip to content

1907 Delsea DrSewell, NJ 08080

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block236
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,605
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
22%
Improvement Value:$92,100
78%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,255+3.3%
2024$4,119+2.2%
2023$4,031+1.2%
2022$3,985+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925