Skip to content

41 Margaret AveSewell, NJ 08080

Built 1958

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 9, 2013

Property Information

Block236
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
23%
Improvement Value:$127,400
77%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,712-1.0%
2024$5,771+2.2%
2023$5,648+1.2%
2022$5,583+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 5106, Page 130Recorded8/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1958