Skip to content

1903 Delsea DrSewell, NJ 08080

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2015

Property Information

Block236
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,393
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
19%
Improvement Value:$115,100
81%
Total Assessment$141,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,080+3.3%
2024$4,917+2.2%
2023$4,812+1.2%
2022$4,757+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 2767, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1936