Skip to content

1938 Parkside AveWoodbury, NJ 08096

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 1997

Property Information

Block243
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SFC-P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
25%
Improvement Value:$104,200
75%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,972+3.3%
2024$4,813+2.2%
2023$4,710+1.2%
2022$4,656+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$63,900
DeedBook 1535, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1958