Skip to content

1400 Hurffville RdWoodbury, NJ 08096

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block243
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description1SB GAS STN
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
58%
Improvement Value:$135,000
42%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,651+3.3%
2024$11,278+2.2%
2023$11,037+1.2%
2022$10,910+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 2332, Page 137