Skip to content

1931 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block243
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,475
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,500
48%
Improvement Value:$38,900
52%
Total Assessment$75,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,703+3.3%
2024$2,616+13.2%
2023$2,311+1.3%
2022$2,281+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,475DeedBook 7141, Page 231Recorded3/7/2025

Property Sale

SaleMulti
$3,500,000
Sq Ft17,069DeedBook 7035, Page 135Recorded7/15/2024

Property Built

Built

Year Built: 1925