Skip to content

1849 Sunset AveWoodbury, NJ 08096

Built 1948

Last Sale Price
$155,001
Last Sale Date
Oct 17, 2005

Property Information

Block253
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class28
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage804
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
49%
Improvement Value:$54,300
51%
Total Assessment$106,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,800+3.3%
2024$3,678+2.2%
2023$3,600+1.2%
2022$3,558+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$155,001
DeedBook 4121, Page 294

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 2561, Page 62

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 2071, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1948