Skip to content

1436 Hurffville RdWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block257
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage969
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
28%
Improvement Value:$71,700
72%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,571+3.3%
2024$3,456+2.2%
2023$3,382+1.2%
2022$3,344+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft969DeedBook 6628, Page 27Recorded2/10/2022

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft969DeedBook 6567, Page 237Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$44,650
DeedBook 2534, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1950