Skip to content

654 Washington AveWoodbury, NJ 08096

Built 1990

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block352
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
22%
Improvement Value:$143,200
78%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,596+3.3%
2024$6,385+2.2%
2023$6,249+1.2%
2022$6,177+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$281,000
Sq Ft1,792DeedBook 6536, Page 330Recorded8/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 1608, Page 49