Skip to content

1920 Pasadena AveWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Date
Aug 20, 1988

Property Information

Block277
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5SFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,702
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
21%
Improvement Value:$137,500
79%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,238+3.3%
2024$6,038+2.2%
2023$5,909+1.2%
2022$5,841+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1750, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1988