Skip to content

1901 Bellemore AveWoodbury, NJ 08096

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block250
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,500
22%
Improvement Value:$123,300
78%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,657+3.3%
2024$5,476+2.2%
2023$5,359+1.2%
2022$5,297+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000
Sq Ft1,760DeedBook 7189, Page 247Recorded6/16/2025

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,760DeedBook 7114, Page 313Recorded1/3/2025

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2345, Page 176

Property Sale

Sale
$102,400
DeedBook 2239, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1980