Skip to content

1826 Pasadena AveWoodbury, NJ 08096

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block278
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,100
35%
Improvement Value:$132,500
65%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,263+3.3%
2024$7,030+2.2%
2023$6,880+1.2%
2022$6,801+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 2276, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1925