Skip to content

1845 Pasadena AveWoodbury, NJ 08096

Built 1996

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block279
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
22%
Improvement Value:$118,500
78%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,474+14.1%
2024$4,799+2.4%
2023$4,686+1.3%
2022$4,626+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000
Sq Ft1,344DeedBook 6847, Page 112Recorded5/3/2023

Property Sale

SaleMulti
$98,500
DeedBook 2686, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1996