Skip to content

1882 Point Pleasant AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
May 15, 2017

Property Information

Block279
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,600
20%
Improvement Value:$118,500
80%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,309+3.3%
2024$5,139+2.2%
2023$5,029+1.2%
2022$4,972+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 5663, Page 318Recorded6/2/2017

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 4215, Page 55

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2954, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1920