Skip to content

1941 Pasadena AveWoodbury, NJ 08096

Built 1944

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Nov 13, 2000

Property Information

Block280
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
23%
Improvement Value:$111,600
77%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,227+3.3%
2024$5,059+2.2%
2023$4,951+1.2%
2022$4,895+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 3194, Page 40

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 1756, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1944