Skip to content

1929 Pasadena AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2005

Property Information

Block280
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,521
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
25%
Improvement Value:$113,900
75%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,474+3.3%
2024$5,299+2.2%
2023$5,186+1.2%
2022$5,126+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940