Skip to content

2017 Pasadena AveWoodbury, NJ 08096

Built 1972

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
May 15, 2006

Property Information

Block281
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
22%
Improvement Value:$166,400
78%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,697+3.3%
2024$7,450+2.2%
2023$7,291+1.2%
2022$7,207+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$232,000
DeedBook 4215, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1972