Skip to content

434 Summit AveWoodbury, NJ 08096

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block281
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
18%
Improvement Value:$151,100
82%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,611+3.3%
2024$6,399+2.2%
2023$6,262+1.2%
2022$6,190+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,232DeedBook 7277, Page 183Recorded12/9/2025

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4360, Page 254

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3143, Page 213

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 2440, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$8,100
DeedBook 1704, Page 298