Skip to content

436 Summit AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Jun 27, 2006

Property Information

Block281
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
33%
Improvement Value:$80,400
67%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,288+3.3%
2024$4,150+2.2%
2023$4,062+1.2%
2022$4,015+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4234, Page 318

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4226, Page 49

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 3289, Page 283

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2812, Page 231

Property Sale

Sale
$10,100
DeedBook 1536, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1940