Skip to content

1911 Normandy AveWoodbury, NJ 08096

Built 1990

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 31, 2023

Property Information

Block292
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
19%
Improvement Value:$159,600
81%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,062+3.3%
2024$6,836+2.2%
2023$6,690+1.2%
2022$6,613+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,088DeedBook 6941, Page 199Recorded11/29/2023

Property Sale

Sale
$242,500
Sq Ft2,088DeedBook 6284, Page 171Recorded5/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1990